hľadať

Zaujalo násviac  
Partneri
logo mesto ruzomberok
  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Ako vybrať plastové okná a interiérové dvere

dátum pridania: 16.12.20-09:51

Pri stavbe alebo aj rekonštrukcii na vás čaká množstvo rozhodnutí. Výnimkou nie je ani výber plastových okien a dverí do interiéru. Podľa čoho sa rozhodovať, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Plastové okná podľa energetického štadardu a spôsobu otvárania

Moderné plastové okná sa vyrábajú v prevedení pre nízkoenergetické, pasívne aj nulové domy. Prvým parametrom, ktorý by vás mal zaujímať, je preto koeficient priestupnosti tepla (Uw). Plastové okná pre novostavbu by ho mali mať nižší alebo rovný ako 1,0 W/m2.K. Pre pasívne domy je to 0,8 W/m2.K. V ďalšom kroku výberu zvážte spôsob otvárania. Podľa toho delíme plastové okná na pevné, sklopné, posuvné a otváraco-sklopné. Nezabudnite na smer otvárania, ktorý môže byť smerom dnu alebo von.

moderne plastove okna

Počet krídiel a skiel

Plastové okná si môžete objednať jednokrídlové, dvojkrídlové alebo viackrídlové. Na veľké presklené plochy sú určené francúzske okná a balkónové dvere. Rozmery okna musia vyhovovať veľkosti stavebného otvoru. Častým problémom výberu je, či zvoliť dvojsklo alebo trojsklo. Rozdiel medzi počtom skiel znamená tiež rozdiel v ich tepelnoizolačných vlastnostiach. Trojsklo má vďaka vyššiemu počtu skiel aj medzier medzi nimi preto lepšiu schopnosť izolovať. 

Interiérové dvere

Keď budete vyberať interiérové dvere, zvážte nasledovné parametre:

  • dizajn,
  • rozmery, 
  • spôsob otvárania, 
  • materiál,
  • kovanie, prípadne zámok.

Dvere sú významným prvkom interiéru, pri ktorom je potrebné prihliadať na dizajn. Hlavným kritériom tu bude ich zladenie s podlahou. Môžete si vybrať cestu farebného kontrastu alebo zvoliť interiérové dvere a podlahu v príbuznom odtieni. Nezabudnite zvážiť steny miestností a nábytku. 

Rozmery dverí, rovnako ako pri oknách, sa odvíjajú od veľkosti stavebného otvoru. Ten bude vždy o niečo väčší ako samotné dvere. Do staveného otvoru so šírkou 90 cm sa zmestia dvere so šírkou 80 cm. Dôležitá je tiež výška, kde je stavebný otvor väčší približne o 5 cm a hrúbka stien. 

Vopred si premyslite smer a spôsob otvárania, vzhľad kovania a materiál dverí. Spôsob otvárania zistíte podľa toho, ktorou rukou ich otvárate. Ak ľavou, potrebujete ľavé dvere. Z materiálov výplne máte na výber voštinu, drevotriesku dierovanú alebo plnú. Od hluku najlepšie izoluje posledná možnosť, ktorá je zároveň najdrahšou. 

Zdroj obrázka:Maxx-Studio/Shutterstock.com 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!