hľadať

Zaujalo násviac  
Partneri
logo mesto ruzomberok
  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Ašot HAAS – Vesmír v priestore / Universe in Space

dátum pridania: 26.05.15-11:17

Oravská galéria v Dolnom Kubíne Vás srdečne pozýva na výstavu diela mladého umelca Ašota Haasa, dňa 4.6.2015 o 16.30 hod. Vernisáž potrvá do 6.9.2015, otvorené: ut – ne od 10.00 do 17.00 hod.
Tešíme sa na Vašu návštevu!

Dolný Kubín – Oravská galéria prvýkrát predstavuje dielo mladého umelca Ašota M. Haasa, ktorý často pracuje s konceptom optickej ilúzie. Práce Ašota Haasa sú ojedinelé svojou formou, obsahom i spôsobom, akým relativizujú hranice reality divákovho sveta. Výstava patrí medzi najdôležitejšie prezentačné aktivity k päťdesiatemu výročiu založenia Oravskej galérie.

Výtvarník na doteraz najrozsiahlejšej samostatnej výstave predstavuje svoje originálne svetelné objekty zo skla i plastu, ktoré vytvárajú hru s ilúziou a diváka zavedú do virtuálneho sveta rozličných farieb a tvarov. Ašota Haasa fascinuje geometria, svetlo, high-tech či kybernetika. Expozícia s názvom Vesmír v priestore / Universe in Space ponúka nielen svetelné objekty v trojrozmernom meradle, ale aj monumentálne obrazy zachytávajúce zväčšené detaily nedokonalostí virtuálneho sveta. Haasova práca je založená na logickom a presnom myslení, nepotrebuje ako impulz žiadne príbehy ani atribúty z vonka. Pohybuje sa na dvoch póloch medzi absolútnym poriadkom a náhodou, ktorá preniká do finálneho diela tak, že rozohrá nejakú sériu, kde elementy manipuluje podľa určitého pravidla, a z ich pohybu potom touto "plánovanou" náhodou vzniká výtvarná skutočnosť, ktorá má cez svoju racionálnu metódu vzniku silnú emotivitu. Tí, ktorí sa o autorovu prácu zaujímajú systematicky, zdôrazňujú, nakoľko je vo svojej metóde poctivý a dôsledný a ako pozoruhodným spôsobom posunul statický charakter konštruktívnych polôh výtvarného umenia tým, že do neho vniesol pohyb. K tomuto posunu došiel úplne logicky ďalším rozvíjaním vertikálne - horizontálneho poriadku, ak teda mám pomenovať určitý systém, ktorým bol autor zaujatý.
Je to jednoducho iný svet videnia, iný zdroj zážitkov. Obrazová plocha má svoje zákony a poriadok a tie je potrebné objavovať. Základným princípom autorovej tvorby je séria, cyklus, v ktorej sa pohyb, poriadok, náhoda aj vrstvenie znakov či elementov exponuje oveľa zreteľnejšie a prehľadnejšie ako v jednotlivom obraze. Z matematického hľadiska by mohlo ísť o nekonečné kombinácie. A autor, ten má dve možnosti, buď sériu dokončí a prejde k inej, alebo použije jednu časť myšlienky a rozvinie ju v novej sérii. Cesty sú naozaj neobmedzené. Autorský charakter je v myslení, v organizácii , analýze, čistote a pre Ašota Haasa aj v povestnej starostlivosti prípravy svojich výstav.

"Človek nevidí a necíti všetko, žijeme v istom spektre vnímania a myslenia. Snažím sa vytvárať priestory a objekty, ktoré nemožno vidieť v reálnom svete, prekračujú hranice a vytvárajú ilúzie nejakej perspektívy, pohľadu. Každý človek môže moje diela vnímať inak, niekomu sa z nich zatočí hlava, niekoho prenesú do inej sféry, niekto ich pochopí ako metaforu na súčasnosť v ktorej žijeme, či len ako hru. Do diel nevkladám konkrétnu tému, vysielajú rôzne impulzy, pre každého niečo iné. Hlavne by mali v človeku vyvolať nejaké emócie " ( Ašot Haas)

CV:
Ašot Haas sa narodil v roku 1981 v Moskve. Strednú školu úžitkového umenia v Bratislave, odbor kamenosochárstvo, ukončil v roku 2000. V rokoch 2000-2007 študoval na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení, kde vystriedal niekoľko odborov. Prešiel ateliéry Industrial Design (F. Chrenka), Transport Design (Š. Klein), Ateliér skla (J. Gavula) a Socha, Objekt, inštalácia (J. Meliš). V roku 2006 získal prvú cenu za minútový film na medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave a v roku 2007 mu bola udelená prestížna Cena Galéria Nova za sklo. Ašot Haas vystavuje po celej Európe i USA a jeho diela sú súčasťou zbierok významných galérií.

Miesto konania: Oravská galéria, Dolný Kubín, Veľká výstavná sieň Župného domu
Kurátorka: Eva Ľuptáková
Koncepcia a priestorová inštalácia: Ašot Haas a akad.arch. Dušan Voštenák
Vernisáž: 4.6.2015 o 16.30 hod.
Termín výstavy: 4.6. – 6.9.2015
Otvorené: ut – ne od 10.00 do 17.00 hod
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!