hľadať

Zaujalo násviac  
Partneri
logo mesto ruzomberok
  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Filmový festival EXPEDIČNÁ KAMERA v kine Kultúra.

dátum pridania: 04.03.15-13:17

V stredu 11. marca zavíta do Kina Kultúra Expedičná kamera. 4 hodiny adrenalínu pri pozeraní najúspešnejších cestovateľských a outdoorových filmov uplynulej sezóny. Podrobnosti a program v našom článku.

Pozývame vás v stredu 11. marca 2015 o 17:30 do Kina Kultúra v Ružomberku na filmový festival Expedičná kamera. 

Čakajú na vás 4 hodiny dobrodružných filmov.

Expedičná kamera, prehliadka najúspešnejších cestovateľských a outdoorových filmov uplynulej sezóny.

6. ročník bude prebiehať v termíne  od 19. februára  do 5. apríla v rekordných 221 českých a slovenských mestách. Opäť je pripravená poriadna dávka dobrodružstva, objavovania a napätia. 

expedicna kamera ruzomberok

Čo  na filmovom festivale Expedičná  kamera uvidíme? Medzi hlavné ťaháky festivalu patrí svetovo známy ultrabežec a skialpinista Kilian Jornet a jeho úchvatné výkony na Alpských vrcholoch. Cykloexpedícia cez Himálaje s humanitárnym posolstvom predstaví film Alegria. S českou partičkou slacklinerov sa vydáme budovať prvé highline projekty na Islande. Budeme svedkami psychicky i fyzicky náročnej  plavby v Indickom oceáne na veslici, alebo  ženskej  výpravy do Mongolska na splav jednej z posledných riek bez priehrady. A chvíľky napätia prežijeme na 800 km dlhej cesty na paraglide. 

Vstupné: 2,00€
Lístky si môžete v predpredaji zakúpiť v Informačnom centre Ružomberok a v pokladni kina.

Program festivalu: 


And then we swam
Preplávať Indický oceán na člne bez sprievodnej lode si trúfne len málokto. Keď sa do toho navyše pustia dvaja muži, ktorí nikdy nestrávili noc na mori a nikdy neveslovali, pôjde o dosť dobrodružný zážitok. V roku 2011 sa Briti James Adair a Ben Stenning vydali z Austrálskeho Geraldfonu na Maurícius na cestu dlhú 5600 kilometrov. Niekoľko kilometrov od cieľa sa im ale prevrátila loď a z už i tak náročnej cesty sa stal boj o život. Niektoré výpravy sa dajú naplánovať do posledného detailu, v prípade Bena a Jamesa to tak ale rozhodne nie je. V okamihu, keď im zmizne pevnina z dohľadu, vstupujú do úplneho neznáma. A keď ich zradí technika a musia sa zaobísť bez GPS, či spoľahlivého zdroja pitnej vody, samota prestane byť ich jediným nepriateľom.
Réžia: B. Finney, GB, 2013, 37 min., ČT
 

Horace
Príbeh astronóma a technika Horace Dalla vás prenesie do dôb, kedy ešte bicykle nemali široké gumy, odpružené vidlice a karbónové rámy. V obleku a kravate, s mapou celého ostrova veľkou ako vreckovka a hviezdnou oblohou ako sprievodcom prešiel totiž pred osemdesiatimi rokmi sám pustatinou na Islande. V období veľkého nepokoja, keď sa Európa nachádzala medzi dvoma svetovými vojnami, sa Horace rozhodol prejsť najväčšiu pastatinu kontinentu. Príbeh milovníka pokoja a samoty nás znovu a znovu stavia pred otázku, prečo opúšťame komfort domova? Čo nás ženie k zanechaniu všetkého a rozhodnutiu prejsť na bicykli čiernu krajinu, kde NASA trénovala svojich astronautov? Možno že Horace nebol dobrodruh a išiel len na výlet..
Réžia: S.Doerk, Švajčiarsko, 2013, 15 min., ČT
 

A fine line - Summits of my life
Je to skôr alpinista než bežec, hovorí o Killianovi Jornetovi jeho matka síce s nadhľadom, ale nie je ďaleko od pravdy. Fenomenálnemu športovcovi sa totiž podarilo vytvoriť vcelku nový šport prepojením ultra runningu a skialpinizmu. Práve za touto náročnou kombináciou vás pod vrcholy Álp zavedie prvý film projektu Summits of my life. Bežec, pretekár ultra trailu a mnohonásobný držiteľ rekordov a svetových titulov v skialpinizme a horskom maratóne. Killian Jornet sa totiž rozhodol otestovať svoju zdatnosť najťažším možným spôsobom: počas štyroch rokov chce prekonať rýchlostné rekordy výstupu a zostupu všetkých najdôležitejších hôr planéty. Dosiahnuť tento cieľ znamená prekonávať tie najťažšie možné prekážky a hlavne sám seba. Jornet ale vládne obrovským odhodlaním a ohromujúcou motiváciou. Nebezpečenstvo a výzvy sú pre muža narodeného v horách súčasťou každodenného života.
Réžia: S. M.- Rosset, Španielsko, 2012, 52 min., ČT
 

Alegria
Jediným a nie zrovna skromným cieľom cesty Christopa von Toggenburga je zmeniť svet. Na svojom bicykli absolvoval 3200 kilometrov cez Himaláje po najväčších chodníkoch sveta s celkovým prevýšením 50 000 metrov. Keď práve nešliapal do pedálov, pomáhal malomocným a mentálne zaostalým ženám v Indii a urobil si v tejto nádhernej krajine i veľa priateľov. Pomohol stovkám ľudí a ovplyvnil milióny ľudí po celom svete. Všetko nové a výnimočné sa vždy začína snom, Christopov sen je využiť svoju energiu na zmenu sveta. Dlho premýšľal, ako využiť svoje nadšenie pre šport a komunikáciu pri pomoci ľuďom a výsledkom je projekt Alegria. Cestovateľský, sociálny a dobrodružný film rozpráva o tom, ako pomoc druhým dovedie človeka na strechu sveta.
Réžia: Ch. von Toggenburg, Švajčiarsko, 2013, 28 min., ČT
 

Nobody's river
Amber Valentin, Krystle Wrighte, Sabra Purdy a Becca Dennis je štvorica mladých kamarátok milujúcich dobrodružstvo a prírodu. Ich plán je jasný: splaviť takmer 5000 kilometrov dlhú rieku Amur, od mongolského Ononu až takmer po ústie do Tichého oceánu. Amur nemá na svojom toku jedinú priehradu a takých je na Zemi už veľmi málo. Už pred cestou ale dievčatá zažívajú to, čo nikto prežiť nechce. Becce umiera jej dlhoročný priateľ a tak sa z výletu za dobrodružstvom stáva výprava s úplne odlišným cieľom. Ako si kamarátky pomáhajú a užívajú si spoločné chvíle, uvidíte vo filme Nobody's river.
Réžia: S.Armstrong, USA, 2014, 31 min., ČT
 

500 Miles to Nowhere
Paraglide funguje pomocou kúziel, to vie predsa každý a kto nevie, po pozretí tohto filmu mu to bude jasné. Gavin McClurg hovorí o svojom 800km dlhom dobrodružstve, ktoré vás až do posledného okamihu udrží v napätí. Však pilot paraglidu presne nevie, kde, kedy a ako skončí. Jediné čo vie je, že to bude ďalší nezabudnuteľný a kúzelný zážitok. Na cestu z juhu Utahu do Jackson Hole vo Wyomingu sa vydáva štvorica skúsených športovcov. Ich vybavenie obsahuje aj kyslíkové bomby, čaká ich totižto let vo výške 5500m. Nádherné zábery malebnej krajiny a všetko, čo o paraglide potrebujete vedieť, aby ste sa doňho zamilovali, ponúka snímok 500 Miles to Nowhere.
Réžia: G. McClurg, USA, 2013, 7 min., ČT
 

Fyrst
Tím najlepších českých a svetových slacklinerov sa vydáva na Island, kde túžia napnúť vôbec prvý highline na ostrove. V pláne majú kaňon Fjadrágljúfur, ľadovec Vatnajökull a lezeckú oblasť Hnappavellir. Hlavným cieľom sú ale Trolie skaly týčiace sa do výšky 70 metrov priamo z mora. Nádherné skalnaté veže sa nakoniec bohužiaľ ukázali pre lezenie nevhodné. I napriek tomu táto partia zvládla osem highlinov na juhu Islandu v dĺžkach 33 až 90 metrov.
Réžia:J. Šimánek, ČR, 2014, 29 min., ČT
 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!