Ako si vybrať pracovné oblečenie

dátum: 27.09.22-10:26

Patríte k domácim majstrom, ktorí si radšej práce okolo domu urobia sami? Pri stavbe alebo rekonštrukcii, maľovaní či zatepľovaní sa vám určite hodí pracovné oblečenie, pracovná obuv a pri niektorých činnostiach aj respirátory a iné ochranné pomôcky.

Pracovné oblečenie

Pracovné oblečenie by malo byť hlavne bezpečné, odolné a samozrejme aj pohodlné. Klasikov, ktorá je pre domáce majstrovanie alebo svojpomocnú stavbu altánku, záhradného domčeku a pod., sú určite montérky. 

Materiál pracovných odevov by mal byť odolný, pevný a oteruvzdorný. Najviac sa osvedčila kombinácia bavlny a polyesteru, pričom dôležitá je aj gramáž, ktorá by mala byť aspoň 240 g/m2. Či si vyberiete montérky na traky, alebo skombinujete pracovné nohavice s blúzou je už na vás.

pracovné oblečenie ružomberok

Pracovná obuv

Pri výbere vhodnej obuvi by ste mali vedieť, či vám postačí pracovná obuv, alebo potrebujete skôr bezpečnostnú. Najvýraznejší rozdiel spočíva asi v tom, že bezpečnostná obuv má ochrannú špicu a pracovná nie. 

Pracovná obuv je označená písmenom O a bezpečnostná písmenom S. Voľba závisí najmä od povahy prác. Ak je riziko padania ťažkých predmetov alebo šliapnutia na ostré predmety, potom je vhodnejšia obuv s oceľovou špičkou. 

Ochranné pomôcky

Ochranné pomôcky by mali byť samozrejmosťou, aj keď si myslíte, že práca je bezpečná. Ak pri práci kľačíte, zaobstarajte si nákolenníky. Kľačanie na podlahe alebo inom tvrdom podklade môže byť bolestivé už po krátkej chvíli. 

Vo výbave domáceho majstra by mali byť určite aj pracovné rukavice, ochranné okuliare alebo štíty a ochranné respirátory. Prach, drobné častice, úlomky či chemické látky dokážu byť nebezpečné, aj keď ste opatrný. Používanie ochranných pomôcok by ste teda nemali podceňovať.  Oblečenie aj pomôcky treba prispôsobiť povahe prác, ktoré sa chystáte vykonávať. 

Zdroj obrázka:rawf8/Shutterstock.com