Veľmi jednoduché triky, ako ušetriť náklady na tlač

dátum: 04.07.22-15:58

Napriek rozvoju digitalizácie sa stále v našej spoločnosti bez tlačiarne nezaobídeme. Ide o zariadenie, pomocou ktorého vybavujeme a vykonávame množstvo úloh. Avšak, ceny na tlač sú čoraz vyššie, preto sa mnohí z nás snažia pri používaní tlačiarne ušetriť.

A pokiaľ po takejto úspore túžite aj vy, inšpirujte sa tipmi, ktoré vám výrobca pri nákupe zrejme neprezradí. 

kvalitne lacne tonery

Tlačte len to, čo skutočne potrebujete

V každodennom živote sa stretávame s tým, že hoci dnes už takmer každý vlastní smartfón a má prístup k počítaču, stále sa toho veľa tlačí. Pýtali sme sa sami seba, prečo to tak je. Pre mnohých ľudí je papier lepší a ľahšie čitateľný ako obsah obrazovky. 

Vytlačené dokumenty sa ľahšie opravia, označia atď. a potom sa odovzdajú ďalej. Vytlačené strany sú pevné a k strate dát dochádza nanajvýš vplyvom ohňa alebo vody. Vyššie náklady však tento komfort znižujú, čomu sa dá ale veľmi jednoducho predísť. 

Môžete si kúpiť kvalitné lacné tonery alebo zvážiť, či naozaj všetko potrebujete tlačiť.

Nevymieňajte náplne pri prvom hlásení

Pravdepodobne poznáte ten pocit, že hneď ako vymeníte kazetu do  tlačiarne , znova sa zobrazí hlásenie, že hladina atramentu je nízka a mali by ste kazetu ihneď vymeniť. To, že je kazeta takmer prázdna, neznamená, že ju treba okamžite vymeniť.

Najlepšie urobíte, ak si hneď objednáte nový toner Samsung a počkáte, kým sa ten starý naozaj vyprázdni. Pri tonerových kazetách môžete použiť aj ďalší trik: vyberte toner a niekoľkokrát ním vodorovne opatrne zatraste dopredu a dozadu. Takto sa tonerový prášok rozdelí v kazete a zvyčajne môžete pokračovať v tlači pomerne dlho bez akýchkoľvek chýb.

Tlačte lacnejšie s určitými typmi písma

Písma so širokými písmenami, hrubými čiarami, množstvom prelínaní a pätiek spotrebujú viac atramentu a toneru ako sploštené písma. V niektorých prípadoch môžete pomocou správneho písma znížiť náklady na tlač až o 30 %. 

Šetrné fonty sú Century Gothic a Garamond, ktoré sú štandardom väčšiny textových procesorov. Avšak 3 najčastejšie typy písma, ktoré by ste nemali používať, pretože spotrebúvajú veľa atramentu a tonera, sú:

Menšie veľkosti písma tiež šetria papier a atrament. Pred tlačou môžete napríklad zmenšiť veľkosť písma na úroveň, ktorá je pre vás pohodlná. To znamená, že na jeden hárok sa zmestí viac obsahu a ušetríte toner, atrament a možno aj papier.

Zmeňte typ papiera

Lacný papier má väčšinou vysokú savosť, čím sa zbytočne spotrebuje veľa atramentu. Pre bežné aplikácie postačuje bežný papier do tlačiarne s hrúbkou 80 gramov na meter štvorcový. Čím je papier hrubší a kvalitnejší, cena stúpa. 

Dôležité obchodné dokumenty alebo prezentácie vyzerajú ešte lepšie na papieri s hmotnosťou 100 gramov na meter štvorcový. A samozrejmosťou je špeciálny fotopapier na tlač fotografií. Pre životné prostredie môžete urobiť niečo dobré aj použitím recyklovaného papiera, ktorý môže byť niekedy lacnejší ako čistý biely papier. 

Zdroj obrázka: A_stockphoto/Shutterstock.com