hľadať

Zaujalo násviac  
Partneri
logo mesto ruzomberok
  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Využite dážď a letné búrky na zber užitočnej dažďovej vody

dátum pridania: 27.07.20-06:11

Dažďová voda je obnoviteľný zdroj, ktorý mnohí záhradníci jednoducho ignorujú. A úplne zbytočne. Práve týmto spôsobom sa dá veľmi pekne na spotrebe pitnej vody a jej cene ušetriť.

V tomto nepredvídateľnom lete môžete využiť vrtochy počasia využiť konečne vo svoj prospech. Zber dažďovej vody je dobrým riešením, ktoré sa oplatí vyskúšať. Stačí mať špeciálnu nádrž na dažďovú vodu a postaviť ju na vhodné miesto na záhrade, pod odkvap alebo v blízkosti strechy domu. Získate tým zdroj kvalitnej vody, ktorá sa dá využiť na niekoľko rôznych účelov.

nadoba na dazdovu vodu ruzomberok

Na čo všetko môžete použiť dažďovú vodu?

Voda nie je v dnešnej dobe vôbec žiadne lacné potešenie, a to aj napriek tomu, že sa radí k základným podmienkam života na zemi. Práve v suchom lete musia značnú časť pitnej vody minúť záhradníci na polievanie sadeníc a iných kvetov v skleníku a na záhrade. 

Používanie dažďovej vody je pohodlné a ekonomické. Pri správnom zbere a normálnej environmentálnej situácii v regióne zostáva voda mäkká a šetrí detergenty, tak prečo ju nevyužiť?

Z dôvodu vyhovujúcej tvrdosti je vhodná dokonca aj na pranie, vďaka čomu je prací prostriedok účinnejší a nepotrebujete ho tak veľa, čo je zasa dobrá správa pre váš septik na záhrade a podzemné vody. 

Dažďovú vodu môžete navyše použiť na umývanie, splachovanie toalety, čistenie záhradných chodníkov alebo umývanie auta. Dažďová voda však nie je vhodná na pitie, varenie alebo umývanie riadu.

Ušetríte a neohrozíte svoj komfort

Zberom dažďovej vody sa nemusíte obmedzovať pri jej spotrebe na vyššie spomenuté účely a tú pitnú, za ktorú sa platí, ušetriť na dôležité veci. Ročná spotreba vody, ktorú si ohrievame predstavuje na jedného obyvateľa až 16 000 litrov, čo je v prepočte asi 45 litrov spotrebovanej teplej vody za jeden deň.

Ak sa k tomu pridá aj pitná voda, náklady za jej spotrebu sa môžu vyšplhať do astronomických výšok, o to horšie, ak ste rodinou s veľkým počtom členov. Nádrž na dažďovú vodu vám preto môže v tomto smere pomôcť, tak ju vyskúšajte. 

Zdroj obrázka:AjayTvm/Shutterstock.com 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!